Пенсійний фонд України
Головне управління в Чернігівській області
ОФІЦІЙНИЙ САЙТ

 

   

20 років із дня утворення Пенсійного фонду України

Шановні колеги!

Історія Пенсійного фонду України налічує 20 років. Це добра нагода оглянути зроблене, поміркувати про перспективи.

Становлення та розвиток Пенсійного фонду України бере свій початок з 21 грудня 1990 року, коли постановою Ради Міністрів УРСР та Ради федерації незалежних профспілок України за №380 було створено Українське республіканське відділення Пенсійного фонду Радянського Союзу та його обласні філії.

В січні 1991 року був затверджений перший штатний розпис Чернігівської обласної філії республіканського відділення Фонду чисельністю 11 працівників та чисельність уповноважених в районах та містах області в кількості 52 чоловік.

У 1992 році на базі республіканського відділення союзного Фонду був створений Пенсійний фонд України. Поява структури, мета якої – покращення життя людей похилого віку завдяки пенсійному забезпеченню, стала велінням часу. З проголошенням незалежності України постала необхідність розбудови нової національної пенсійної системи, заснованої на принципах соціальної справедливості, - фінансово міцної та економічно ефективної. Створення Пенсійного фонду було історичною подією ще й тому, що вперше в Україні було закладено підвалини солідарної системи, яка базується на сплаті цільових пенсійних внесків, а не на бюджетних асигнуваннях державної пенсійної системи.

 

Одночасно були утворені відповідні обласні управління, в тому числі і Чернігівське, а в липні 1994 року – 26 міських та районних відділів Пенсійного фонду області.

За весь час функціонування органів Пенсійного фонду України удосконалювалась їх структура, ускладнювались завдання і відповідно зростала чисельність працюючих.

Постановою правління Пенсійного фонду України в квітні 2002 року була затверджена структура органів Пенсійного фонду, за якою на базі відділів були утворені управління Пенсійного фонду України в районах, містах та районах у містах і затверджено Положення про їх діяльність.

В тому ж році на базі обласного управління утворено головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Сьогодні в установах Пенсійного фонду області працює 1087 працівників.

Хочу зупинитися на знакових подіях, які відбулися за час становлення Пенсійного фонду:

- в 2000 році - повністю ліквідовано заборгованість з виплати пенсій;

- з 1998 по 2002 рік - створено систему персоніфікованого обліку внесків до Пенсійного фонду в якій на сьогодні міститься відомості про заробіток та страховий стаж 760 тис. застрахованих осіб нашої області;

- з липня 2002 року дані цієї системи використовуються при призначенні пенсій;

- в цьому ж році розпочато видачу застрахованим особам свідоцтв про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. На сьогодні в області видано близько 450 тис. таких свідоцтв;

- в 2002 році Пенсійному фонду були передані функції з призначення і виплати пенсій. З цього часу органи Пенсійного фонду повністю забезпечують виконання усього комплексу функцій, пов’язаного з формуванням та цільовим використанням пенсійних коштів, а також обслуговуванням пенсіонерів;

- з 1 січня 2004 року введено у дію Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Ця дата вважається офіційним «стартом» української пенсійної реформи;

- у 2007 році об’єднано функції з призначення пенсій всім громадянам України в межах єдиного державного органу, яким став Пенсійний фонд. Зараз ми обслуговуємо близько 19 тис. пенсіонерів одинадцяти силових структур;

- у 2010 році прийнято Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який набирає чинності з наступного року. За цим Законом у Пенсійному фонді об’єднуються функції збору страхових коштів з усіх існуючих видів соціального страхування та контроль за їх сплатою.

Сьогодні Пенсійний фонд України – розгалужена фахова структура, яка проводить значну роботу щодо пенсійного забезпечення громадян України, є найпотужнішою інституцією в державі, що акумулює і перерозподіляє великі за обсягом кошти, зі значним кадровим потенціалом, котрий розвивається і вдосконалюється.

Головне управління через управління в районах та містах безпосередньо працює з більшою частиною населення області – пенсіонерами та платниками внесків, робить вагомий вклад у виконання державних програм соціального захисту.

Нинішній рік, як і попередні, для роботи пенсійної служби був досить напружений. Але управління Пенсійного фонду області підтвердили свою спроможність якісно виконувати поставлені перед органами Фонду завдання.

З початку року до бюджету головного управління надійшло власних коштів 1 млрд. 780 млн.грн., що на 230 млн.грн. або на 15% більше порівняно з минулим роком. За 11 місяців цього року управліннями Пенсійного фонду області зібрано 99,5% від належних до сплати страхових внесків.

Управліннями Пенсійного фонду забезпечується своєчасне призначення та перерахунок пенсій. Здійснюється стабільне та в повному обсязі фінансування виплати пенсій майже 380 тисячам пенсіонерів. Протягом 11 місяців 2010 року в області призначено понад 17 тис. нових пенсій, проведено майже 60 тис. поточних перерахунків. У цьому році проведені всі масові перерахунки пенсій, в т.ч. які залежали від прожиткового мінімуму. Останній перерахунок проведено з 1 грудня із розрахунку прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб 734 грн. Середній розмір пенсії в нашій області складає 988 грн., що на 102 грн. більше у порівнянні з початком року та на 254 грн. перевищує прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Загальна сума видатків на пенсійні виплати в 2010 році складає
4 млрд. 738 млн.грн., що на 662 млн.грн. або на 16% перевищує видатки минулого року. Постійно зростаюча потреба в коштах на призначені та перераховані пенсії значно випереджає зростання фонду оплати праці, що негативно впливає на процес фінансової стабілізації Пенсійного фонду. Тому Президентом України Віктором Федоровичем Януковичем, Урядом та Верховною Радою починаючи з наступного року буде проводитись ряд комплексних реформ спрямованих на збалансування бюджету Фонду.

Підвищення якості обслуговування – це комплексна робота, яка ведеться в багатьох напрямах: від культури спілкування до запровадження новітніх інформаційних технологій, від підготовки кадрів для Фонду до співпраці із соціальними партнерами.

В останні роки відбулося багато технологічних нововведень для полегшення доступу пенсіонерів до всієї інформації щодо призначення, перерахунків пенсій тощо. Важливим кроком у цьому питанні є встановлення в управліннях Фонду інформаційних кіосків. Вони допомагають громадянам самостійно, не звертаючись до працівників, отримати необхідні відомості про заробітну плату, з якої сплачені страхові внески, про стаж, пільгові умови праці, розмір пенсії та її складових, проведені перерахунки тощо.

Серед пріоритетів у нашій роботі – розвиток сучасних інформаційних технологій. Платники страхових внесків мають доступ до сучасних каналів зв’язку. Система подання звітів від платників електронними каналами дає змогу економити час та оперативно і чітко вирішувати різні питання.

Створення пенсійних банківських рахунків є важливим кроком до цивілізованих форм пенсійного забезпечення на шляху його реформування. Сьогодні все більше пенсіонерів бажають одержувати пенсію з поточного рахунку, відкритого в установі банку. В області таких пенсіонерів вже налічується більше третини від загальної кількості. Лідером є ощадбанк.

Завжди у полі зору пенсійників знаходиться питання фінансування пенсійних виплат через підприємства «Укрпошти». Від чіткості цієї роботи залежить своєчасність отримання пенсій.

Пенсійний фонд залучає соціальних партнерів до участі у вирішенні пенсійних питань. У 2009 році підписана тристороння Угода про соціальне партнерство у сфері пенсійного забезпечення між головним управлінням, Федерацію профспілкових організацій області та обласним об’єднанням організацій роботодавців.

Напередодні свята висловлюю глибоку вдячність усім фахівцям Пенсійного фонду за вміння чітко і злагоджено працювати. Нехай подальша робота буде не менш плідною, а нагородою – людська вдячність, і в серці ніколи не в’януть доброта, чуйність, щирість! Нехай здійснюються ваші найдобріші надії і прагнення, а родинне тепло і затишок допомагають у виконанні почесного і відповідального професійного обов’язку!

Начальник головного управління

Пенсійного фонду України в

Чернігівській області

Петро Іванович Кулініч